Foredrag om Nanna Aakjær: En kvinde med mange facetter

dato

Tag med til et spændende foredrag i Sognegården, Viborg, hvor forfatter og kirketjener Helle Kjærulff Søndergaard dykker ned i livet og historien om Nanna Aakjær. Oplev fortællingen om en kvinde, der både var kunstner og aktivist, men som valgte et tilbagetrukket liv.

Den 25. februar 2025 kl. 14:30 inviteres alle interesserede til Sognegården i Viborg til et fascinerende foredrag om Nanna Aakjær. Helle Kjærulff Søndergaard, forfatter og kirketjener ved Viborg Domkirke, vil give publikum et indblik i Nanna Aakjærs liv og valg.

Nanna Aakjærs liv og kunstneriske bidrag

I 55 år var Nanna Aakjær ikke blot fruen på Jenle og Jeppe Aakjærs digtermuse, men også en kunstner med en uddannelse som billedskærer og modellør. Hun udsmykkede Jenle med træudskæringer i skønvirke, og hendes kunstneriske evner var bemærkelsesværdige.

Engagement i samfundet

Nanna Aakjær var også stærkt engageret i samfundet, især i Landsforbundet for Kvindevalgret og Danske Kvinders Fredskæde. Hendes engagement i disse bevægelser viser en kvinde, der var med til at forme et spændende stykke danmarkshistorie.

Valget om et tilbagetrukket liv

Foredraget vil også udforske, hvorfor Nanna valgte at leve et tilbagetrukket liv som digterkone i stedet for at forfølge en karriere baseret på sine kunstneriske evner. Helle Kjærulff Søndergaard vil dele sin indsigt fra arbejdet med bogen "Nanna - en portrætbog om Nanna Aakjær", der netop er udkommet.

Praktisk information
Dato: Tirsdag 25. februar 2025
Tid: Kl. 14:30
Sted: Sognegården, Viborg Domsogn, Stænderpladsen 3, 8800 Viborg
Entré: 50 kr
Målgruppe: Alle



Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her
Kilde: Kultunaut

Seneste på facebook