Oplev Alhedestien: Vandretur gennem nybyggeri og skov

dato

Tag med Dansk Vandrelaug, Viborg, på en 7 km vandretur langs Alhedestien torsdag den 6. marts 2025. Start ved Søndermarkskirken kl. 10:00 og oplev både nyt og gammelt, når vi passerer nybyggeri og går gennem Viborg Hedeplantage.

Med start fra Søndermarkskirken på Koldingvej 79, går turen ad Alhedestien mod Hald Ege. Undervejs vil deltagerne få mulighed for at opleve det omdiskuterede nybyggeri, inden ruten fortsætter ind i den fredfyldte Viborg Hedeplantage.

En tur for alle

Vandreturen er tilgængelig for alle og byder på en blanding af større og mindre skovstier. Undervejs passerer vi madpakkehuset, hvilket giver mulighed for en kort pause, inden turen går tilbage til udgangspunktet.

Se Hærvejstæppet og trolden Elle

Efter vandreturen er der mulighed for at besøge Søndermarkskirken og se det imponerende Hærvejstæppe. Derudover kan man møde trolden Elle, som er gemt bag Søndre skole.

Praktisk Information
Dato: Torsdag den 6. marts 2025
Tid: Kl. 10:00
Sted: Søndermarkskirken, Koldingvej 79, 8800 Viborg
Entré: 60 kr for ikke-medlemmer (gratis for medlemmer af Dansk Vandrelaug og første gang deltagere)
Arrangør: Dansk Vandrelaug, Viborg
Bemærk: Dagspas købes via Mobilepay nr. 19460 og skal fremvises til turlederen



Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her
Kilde: Kultunaut

Seneste på facebook