Rasmus Tantholdt: Min verden i forandring

dato

Oplev en aften med den prisvindende journalist Rasmus Tantholdt, når han deler sine personlige oplevelser fra verdens brændpunkter. Arrangementet finder sted tirsdag den 11. marts 2025 kl. 19:00 i BDO Lounge, Tinghallen, Viborg. Tantholdt vil blandt andet berette om Israel-Gaza konflikten og sine mangeårige erfaringer som international korrespondent.

Rasmus Tantholdt, en af Danmarks mest erfarne krigskorrespondenter, inviterer til et indsigtsfuldt foredrag, hvor han deler sine oplevelser fra verdens mest aktuelle konfliktzoner. Med en karriere der spænder over to årtier, har Tantholdt rapporteret fra krigene i Irak, Afghanistan, Syrien og det arabiske forår. Han var også den eneste skandinaviske journalist til stede i Kiev under de kritiske uger af den russiske invasion.

Bag kameraet og i verdens brændpunkter

Foredraget giver et unikt indblik i livet bag kameraet, hvor Rasmus Tantholdt vil dele de etiske og moralske dilemmaer, han ofte står overfor. Publikum får mulighed for at høre om både de alvorlige historier og de pudsige episoder, der opstår i felten. Tantholdt formidler med en blanding af hjertevarme, empati og humor, selv når de barske emner bliver taget op.

En journalistisk karriere fyldt med anerkendelser

Rasmus Tantholdt blev uddannet fra Danmarks Journalisthøjskole i 2000 og har siden modtaget adskillige priser for sit journalistiske arbejde. Blandt hans mange anerkendelser er German Marshall Fellowship og Steen Bådsgaard Prisen, samt Publicistprisen for sit arbejde i Ukraine i 2022.

For dem der ønsker at følge med i Rasmus Tantholdts arbejde og få et indblik i hans oplevelser, kan man finde mere information på Facebook: www.facebook.com/MODTIL/.

Praktisk information
Dato: Tirsdag 11. marts 2025
Tid: Kl. 19:00
Sted: BDO Lounge, Tinghallen, Tingvej 6, 2. sal, 8800 Viborg
Entré: 345 kr
Målgruppe: Alle



Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her
Kilde: Kultunaut

Seneste på facebook