Kreative caféer i Viborg: Strik, hækl og sy i hyggeligt fællesskab

dato

Viborgs kreative sjæle har nu mulighed for at samles i en hyggelig atmosfære hver mandag aften og onsdag formiddag på Kunsthåndværkerne på Folkestedet. Her kan både nybegyndere og erfarne nørklere deltage i strikke-, hækle- og syprojekter, mens de nyder en kop kaffe eller te.

Hver onsdag formiddag kl. 11.00 åbner dørene til strikke-/hækle caféen, hvor alle er velkomne til at deltage. Uanset om du er nybegynder eller en garvet nørkler, er der plads til dig. Her kan du få hjælp til at komme i gang, hvis du er ny inden for håndarbejde, og der er altid en kop kaffe klar.

Mandag aften: Kreativitet og fællesskab

Mandag aften fra kl. 19.00 til 21.00 samles kreative sjæle for at strikke, hækle og sy i et åbent og inkluderende fællesskab. Arrangementet er åbent for alle, uanset niveau, og byder på en mulighed for at udfolde sig kreativt i samvær med andre. Der er altid kaffe og te på kanden, så du kan nyde en varm drik, mens du arbejder på dine projekter.

Disse ugentlige arrangementer er en oplagt mulighed for at møde nye mennesker, dele erfaringer og få inspiration til nye projekter. Så tag dine strikkepinde, hæklenål eller symaskine med og vær med til at skabe en kreativ atmosfære i Viborg.

Praktiske informationer:
Strikke-/hækle café hver onsdag:
Datoer: 18. februar, 25. februar, 4. marts 2026
Tid: Kl. 11.00
Sted: Kunsthåndværkerne på Folkestedet, Viborg Banegård, Banegårdspladsen 2, 8800 Viborg
Entré: Fri entré

Kreativ café hver mandag aften:
Datoer: 16. februar, 23. februar, 2. marts, 9. marts 2026
Tid: Kl. 19.00-21.00
Sted: Kunsthåndværkerne på Folkestedet, Viborg Banegård, Banegårdspladsen 2, 8800 Viborg
Entré: Fri entré



Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her
Kilde: Kultunaut