Frilandsmuseet Hjerl Hede ligger idyllisk omgivet af det smukke hedelandskab med Danmarks største hedesø, Flyndersø, som en naturskøn nabo. Denne sommer tilbyder vi særlige guidede ture med hestevogn, der starter inde på museumsområdet og fører jer ud i naturen, hvor I kan udforske istidslandskabet på heden og se lyngen i blomst.
Turene foregår:
- Hver onsdag kl. 13:00-14:00 til og med den 8. oktober 2025
I bliver blandt andet ført forbi dødeis-huller og ud til den gamle jagthytte, hvor der bliver et lille stop og mulighed for at nyde udsigten over Flyndersø. Her vil der også være tid til en lille forfriskning, som er inkluderet i prisen.
- Pris: DKK 150,- inkl. en vand eller øl
- Billet: Køb online
- Begrænset antal: 16 pladser – først til mølle
- Afgang: Kl. 13:00 ved mindestenen
- Varighed: Ca. 1 time
- Sprog: Dansk
Online billetsalg lukker på dagen kl. 12:00. Spørg evt. hestevognen, om der er flere ledige pladser. Vær opmærksom på, at der er cirka 10 minutters gang fra indgangen til mindestenen, hvor turen starter.
Prisen inkluderer valgfri vand, sodavand eller øl, der kan nydes under en pause på turen. Entré til Hjerl Hede er ikke inkluderet i prisen. Der kan ikke bookes plads på forhånd.
Se mere om begivenheden på Hjerl Hedes Facebookside.
