Det nybygget hotel, Peak 12 i Viborg er en af blot 17 bygninger, der er blevet nomineret til den grimmeste bygning i 2021.
Onsdag d. 9. marts 2022 holder foredragsholder Lene Alexander et gratis foredrag om, hvordan vi som pårørende og plejepersonale sammen kan støtte op omkring borgerens ønsker, behov og seksualitet. Målgruppen for foredraget er pårørende til borgere på Voksenhandicapområdet.
For første gang siden 2006 er der nu under 30.000 boliger til salg i Danmark. Der sælges færre boliger end samme tid sidste år, og sættes færre til salg, og der er nu rekord få til salg, viser Finans Danmarks boligudbudsstatisktik.
Af: Bestyrelsen //
Til og med 6. marts kan man fortsat få en kviktest i Viborg og Bjerringbro.
Viborg har mulighed for at vinde verdens mest kendte filmpris. Ikke en men hele tre gange.
De sidste to år har corona spændt ben for et fysisk åbent hus på Campus Viborg. Men i år kan uddannelsessøgende igen komme inden for dørene på Prinsens Allé 2 og møde de uddannelser, som de er interesserede i. Og få svar på det, de er i tvivl om.