Liseborg Høje 26 i Viborg er solgt for 3.675.000 - se køberen og 10 andre solgte boliger

dato

Vi følger boligmarkedet i og omkring Viborg og har her samlet en oversigt over de seneste bolighandler

VORES By Viborg følger boligmarkedet i og omkring Viborg. Derfor får du en samlet oversigt over de seneste bolighandler fra egnen:

Liseborg Høje 26 solgt for 3.675.000 kr.

Boligen overtages af Kristina Høeg og Søren Høeg den 31. marts. Køberen har betalt 3.675.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 24.338 pr kvm.

Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 2.200.000 og boligen er derfor handlet til 67% over den offentlige ejendomsvurdering.

Boligen er en villa med 3 værelser på i alt 151 kvm. og er opført i 2014. Grunden er på 781 kvm.

Se fotos af boligen her: skråfoto

Boligen er solgt af Danbolig Viborg

Nonbo Dal 22, Hald Ege solgt for 3.495.000 kr.

Boligen overtages af Steffen Christensen og Maj-Britt Degn Christensen den 13. april. Køberen har betalt 3.495.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 14.623 pr kvm.

Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 3.050.000 og boligen er derfor handlet til 15% over den offentlige ejendomsvurdering.

Boligen er en villa med 8 værelser på i alt 239 kvm. og er opført i 2000. Grunden er på 1.123 kvm.

Se fotos af boligen her: skråfoto

Boligen er solgt af RealMæglerne Viborg - Helm & Binder

Liseborgvej 102 solgt for 2.450.000 kr.

Boligen overtages af Martin Schrøder den 09. april. Køberen har betalt 2.450.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 23.786 pr kvm.

Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 1.650.000 og boligen er derfor handlet til 48% over den offentlige ejendomsvurdering.

Boligen er en rækkehus med 4 værelser på i alt 103 kvm. og er opført i 2009. Grunden er på 578 kvm.

Boligen er solgt af RealMæglerne Viborg - Helm & Binder

Hindbærvej 9 solgt for 2.045.000 kr.

Boligen overtages af Trine Malmdorf Larsen og Max Husum Mikkelsen den 30. april. Køberen har betalt 2.045.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 11.054 pr kvm.

Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 1.350.000 og boligen er derfor handlet til 51% over den offentlige ejendomsvurdering.

Boligen er en villa med 7 værelser på i alt 185 kvm. og er opført i 1966. Grunden er på 737 kvm.

Se fotos af boligen her: skråfoto

Boligen er solgt af EDC Poul Erik Bech, Viborg

Bragesvej 30 solgt for 1.900.000 kr.

Boligen overtages af Ann-Sofie Saugberg Jensen og Steffen Jon Hansen den 12. april. Køberen har betalt 1.900.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 14.615 pr kvm.

Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 1.450.000 og boligen er derfor handlet til 31% over den offentlige ejendomsvurdering.

Boligen er en villa med 4 værelser på i alt 130 kvm. og er opført i 1960. Grunden er på 998 kvm.

Se fotos af boligen her: skråfoto

Boligen er solgt af RealMæglerne Viborg - Helm & Binder

Stjærten 29 solgt for 1.695.000 kr.

Boligen overtages af Netti Mackenhauer Nielsen den 22. april. Køberen har betalt 1.695.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 14.739 pr kvm.

Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 1.200.000 og boligen er derfor handlet til 41% over den offentlige ejendomsvurdering.

Boligen er en rækkehus med 4 værelser på i alt 115 kvm. og er opført i 1982. Grunden er på 355 kvm.

Se fotos af boligen her: skråfoto

Boligen er solgt af RealMæglerne Viborg - Helm & Binder

Jyllandsgade 11, 1. th solgt for 1.125.000 kr.

Boligen overtages af køberen den 29. april. Køberen har betalt 1.125.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 13.393 pr kvm.

Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 890.000 og boligen er derfor handlet til 26% over den offentlige ejendomsvurdering.

Boligen er en ejerlejlighed med 3 værelser på i alt 84 kvm. og er opført i 1907. Grunden er på 896 kvm.

Se fotos af boligen her: skråfoto

Boligen er solgt af Nybolig Viborg

Broparken 5, 1. tv solgt for 957.000 kr.

Boligen overtages af køberen den 24. april. Køberen har betalt 957.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 12.269 pr kvm.

Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 880.000 og boligen er derfor handlet til 9% over den offentlige ejendomsvurdering.

Boligen er en ejerlejlighed med 3 værelser på i alt 78 kvm. og er opført i 1939. Grunden er på 5.706 kvm.

Falkevej 36, 2. mf solgt for 695.000 kr.

Boligen overtages af køberen den 06. april. Køberen har betalt 695.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 8.580 pr kvm.

Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 670.000 og boligen er derfor handlet til 4% over den offentlige ejendomsvurdering.

Boligen er en ejerlejlighed med 3 værelser på i alt 81 kvm. og er opført i 1981.

Boligen er solgt af RealMæglerne Viborg - Helm & Binder

Skovvænget 6, Sjørup solgt for 650.000 kr.

Boligen overtages af køberen den 27. april. Køberen har betalt 650.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 3.202 pr kvm.

Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 1.150.000 og boligen er derfor handlet til 43% under den offentlige ejendomsvurdering.

Boligen er en villa med 6 værelser på i alt 203 kvm. og er opført i 1956. Grunden er på 1.000 kvm.

Se fotos af boligen her: skråfoto

Boligen er solgt af EDC Svend Døssing

Fallevej 6 solgt for 395.000 kr.

Boligen overtages af INVITO INVEST ApS den 08. april. Køberen har betalt 395.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 4.438 pr kvm.

Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 960.000 og boligen er derfor handlet til 59% under den offentlige ejendomsvurdering.

Boligen er en villa med 4 værelser på i alt 89 kvm. og er opført i 1944. Grunden er på 706 kvm.

Data er automatisk hentet fra eksterne kilder, herunder Boliga.dk.
Kilde: Boliga.dk